Závěsy a záclony s parádou

Součástí většiny oken jsou záclony, nebo v případě, že někdo nemá žaluzie, tak alespoň závěsy, které zabrání slunci pronikat dovnitř, ovšem ne tak dobře, jak to dokážou již zmíněné žaluzie či rolety.

Závěsy a záclony s parádou

Existují dva způsoby, jak uchytit záclonu či závěs nad vaše okno. Těmito způsoby jsou buď kolejničky, nebo tyče. Tyče jsou krásným doplňkem pro váš interiér, na němž jsou záclony umístěny za pomoci kroužků, nebo kruhových háčků. Na obou koncích jsou pak různě tvarované koncovky, například ve tvaru koule, nebo listu pro ty náročnější. Tyče mohou být vyrobeny buď ze dřeva, nebo z kovu. U obou si pak můžete zvolit barvu či dekór. Kroužky pak můžete vybrat ve stejném provedení, nebo se odvážit a zkombinovat třeba dřevěnou tyč s kovovými kroužky či naopak. Tyč je ale limitující v tom, že její maximální délka může být jen šest metrů; pak musíte zakoupit další tyč, anebo zvolit jiný typ uchycení.

Jednotlivé díly kolejniček se pak dají skládat do téměř jakékoliv délky, ale za to nejsou řešením, které ozdobí váš interiér. Záclony (závěsy) se na ně uchycují pomocí klasických „žabek“, nebo modernějších většinou plastových háčků. Kolejničky jsou nejčastěji vyráběny z dřevotřísky s plastovými drážkami, ale připlatit si můžete za drážky hliníkové. Pokud chcete se vzhledem kolejniček něco udělat, můžete si pořídit tzv. garnýže, což je více či méně ozdobný kus dřeva, který se instaluje před kolejničky, a vytváří tak lepší dojem a zároveň zakrývá ony plastové háčky.

Oba typy uchycení mají svá pro i proti a ani s jedním typem zajisté neprohloupíte. Více než typ uchycení byste tak měli rozmýšlet nad vhodnou záclonou či závěsem, tak, aby odpovídal vašim představám o stínění. Pokud tomu tak nebude, máme pro vás vždy v nabídce řadu žaluzií či rolet.

© 2023, Všechna práva vyhrazena, MM Žaluzie interiér Vytvořilo FEO