Rolety versus žaluzie

Zajisté všichni známe obě tato slova - jak rolety, tak žaluzie a také známe jejich účel, ale už vás někdy napadlo zamyslet se nad tím, jaký je rozdíl mezi roletou a žaluzií? Když jsem si udělala takový malý průzkum mezi známými, tak mi jen málokdo byl schopen správně odpovědět. Dávno totiž neplatí, že se žaluzie využívají v interiéru a rolety zase v exteriéru (v naší nabídce najdete žaluzie interiérové i exteriérové a taktéž rolety). A tak jsem se rozhodla pro malou „osvětu“ s případným srovnáním obou stínících technik.

Rolety versus žaluzie

Onen základní a také zásadní rozdíl je v tom, že roleta je jednolitý kus látky (ty venkovní jsou plastové nebo hliníkové), kdežto žaluzie je složená z mnoha lamel volně navazujících na sebe. K regulaci přicházejícího světla skrze žaluzie slouží nejen její vytahování a stahování, ale také natáčení lamel pomocí řetízku, nebo ovladače (jako v případě solárních a jiných žaluzií). Roletou manipulujete jako s celkem, a tak ji můžete jen vytáhnout, anebo stáhnout.

Neskonalou výhodou rolet je jednak snadná manipulace (látka je přece jen lehčí, než plast) a to, že rolety nabízí nepřeberné možností ve volbě jejich barvy a designu. Motivy, které použijete v interiéru tak snadno můžete převést i na vaše okna a výsledný efekt bude zajisté vypadat skvěle.

Žaluzie vám oproti tomu mohou nabídnout „pouze“ nejrůznější barevná provedení, ale jejich výhodou je to, že si můžete zvolit materiál, ze kterých je chcete mít vyrobeny. Na výběr jsou nejen klasické plastové, ale také dřevěné či bambusové.

Teď když už víte, jaké jsou mezi oběma variantami rozdíly, můžete posoudit, zda by se vám do interiéru či exteriéru hodila spíše žaluzie, nebo roleta. Obě varianty mají svá pro i proti, ale obě zajisté poslouží svému účelu a budou vám nepostradatelným pomocníkem při boji se slunečními paprsky.

© 2024, Všechna práva vyhrazena, MM Žaluzie interiér Vytvořilo FEO