Praktické i stylové stínění do panelového bytu. Které je nejlepší?

Léto je krásné období a slunečný den hned působí pozitivněji. Ovšem lidé žijící v panelákových bytech vědí své. V tropických horkách se byty promění v saunu, kde se nedá pořádně spát. Pomoci může vhodné stínění, které zabrání vniku slunečních paprsků a také vám zajistí soukromí. 

Praktické i stylové stínění do panelového bytu. Které je nejlepší?

Předokenní žaluzie jsou vhodným řešení také do paneláku

Pokud hledáte efektivní stínění i ochranu před teplem, můžete zvolit předokenní žaluzie. Ty nejvíce oceníte u oken, která směřují na jih nebo západ. Když do místnosti celý den praží slunce, logicky teplota uvnitř stoupá. Venkovní žaluzie jsou v poslední době velmi oblíbené, protože dokážou nejvíce zabránit přehřívání místnosti.

Venkovní žaluzie však přináší mnoho dalších benefitů. Ochraňují okna a díky jeho zakrytí dochází k úsporám energií také v zimě, protože zamezují úniku tepla. Oceníte je tedy celoročně. V zimě můžete méně topit a v létě zase nepotřebujete klimatizovat. Důležité je zvolit správný typ a barvu, která příliš nenaruší design domu s ohledem na odstín fasády.
 

Vnitřní stínění je samozřejmost

Málokdo si dnes již umí představit okna bez rolet či žaluzií. Na rozdíl od venkovních žaluzií nevyžaduje montáž vnitřních stínících prvků stavební zásah. Přesto je však vhodné využít služeb profesionálů a nepouštět se do toho svépomocí.

V zahraničí se stále více upřednostňuje externí stínění, my Češi jsme v tomto trochu konzervativní a dáváme přednost vnitřnímu. Kvalitní žaluzie a rolety však dokážou poskytnout velký komfort. A výběr je velmi rozmanitý. Vyjma rolet a žaluzií můžeme zvolit i textilní rolety, které si možná mnozí z nás vybavují z 80. let. Jejich design se však postupem let změnil a vrací se do obliby. Praktické jsou také vertikální žaluzie či japonské posuvné stěny.
 

Neviditelné řešení: protisluneční fólie

Máte zasklený balkón, do kterého vám celý den praží slunce? Vyjma rolet, které jste umístili do oken, můžete použít také takzvané protisluneční fólie. Ty lze ostatně umístit prakticky kamkoliv. Nalepují se na okna a jsou téměř neviditelné. Zabraňují slunečním paprskům, aby se dostaly dovnitř a odbourávají část záření. Jejich největší výhodou je, že je snadno přiděláte sami a při běžném pohledu si jich ani nevšimnete.
 

Rolety místo záclon

Velmi oblíbené jsou také rolety, které pomalu vytlačují záclony. Pokud máte ložnici na jih, pak můžeme doporučit zvolit rolety zatemňovací. Skvělé jsou také u zešikmených oken v podkroví. Rolety bývají esteticky velmi dobře propracované. Přes den pomohou ochránit místnost před sluncem a večer vám zase zajistí dostatečné soukromí.

Zajistěte si vhodné stínění do bytu včas, léto a horké dny se rychle blíží. Ačkoliv se to nezdá, je to velmi důležité. Váš byt obohatí designově a přináší komfort, který si zasloužíte.


 

© 2023, Všechna práva vyhrazena, MM Žaluzie interiér Vytvořilo FEO