Je libo markýzu?

Snad nepovažujete markýzu jen jako ozdobu restauračních zahrádek. Markýzy totiž zvládnou perfektně zastínit terasu nebo balkon. Třeba vás, bude zajímat jak vznikly.

Je libo markýzu?

Jak vznikly markýzy?

První markýzy bysme našli už ve starověkém Egyptě nebo Sýrii.Tkané rohože zdobily stánky na trzích, ale i prostory u běžných domů. V modernější době se rozšířilo venkovní látkové stínění už v polovině 19. století. Látka už byla vylepšena podepřením ocelovou ,nebo dřevěnou konstrukcí. Markýzy začaly být v americe běžné před obchody nebo domy a byly velmi oblíbené hlavně po konci občanské války.

V té době však měly spoustu nedostatků:,konstrukce byla napevno a látka se musela stahovat ručně. Sice se začaly postupně objevovat mechanismy ,aby bylo stahování markýz, jednodušší například systémem lano a kladka. Ale ani s touhle pomocí ,nešly zatáhnout zcela a látka, která byla vedena čelně vlivem slunečního záření zčásti vybledla a překážela ve výhledu nebo a neustále "plápolala."

Dnešní moderní markýzy  tyto problémy lehce vyřešily. Lze je  kompletně zatáhnout, manuálně ,nebo variantami elektrického ovládání a ovládají se dnes již zcela běžně dálkovým ovládáním. Navíc se vyvinuly i různé způsoby napnutí – křížová ramena třeba umožní větší výsuv než šířku markýzi.

 

© 2023, Všechna práva vyhrazena, MM Žaluzie interiér Vytvořilo FEO