Jak sladit barvu fasády a žaluzií?

Při pohledu na nově postavené rodinné domy je až příliš často vidět, že otázkou sladění fasády a žaluzií, potažmo okenních rámů si řada lidí hlavu neláme. K výrazné tmavé barvě fasády či střechy volí bílé rámy oken i žaluzie v nich, což dohromady nevytváří vhodně se doplňující celek, ale spíše dojem roztříštěnosti a nejednotnosti.  

Jak sladit barvu fasády a žaluzií?

Je na tom sice vidět snaha majitelů o kontrast mezi fasádou a žaluziemi, ale ne vždy je kontrastem docíleno požadovaného dojmu.

Pokud si tedy nejste sladěním barev na vašem domě jistí a nechce se vám žádat o radu designéry, volte pro jednotlivé prvky spíše podobné odstíny, nebo alespoň neutrální barvy, zabráníte tím tomu, aby se váš dům stal „dortem pejska a kočičky z povídání Josefa Čapka“. Tedy že každý jednotlivý prvek je dobrý a zajímavý, ale dohromady tvoří celek, který se nikomu nelíbí, ani jeho majitelům. Na druhou stranu si v tomto případě musíte dávat pozor, aby se z vašeho vysněného domku nestal bezvýrazný šedý dům jako z dob dávno minulých.

Kontrastně zvolené barvy fasády a žaluzií v plastových oknech však nemusí být vždy špatně. Rozhodně je ale při výběru důležitá odvaha a rozvaha majitelů, aby se jim podařilo vše vkusně sladit. Vždyť kontrast je jedním ze základních designérských principů, díky kterému se dá vytvořit skvělý nejen interiér, ale také exteriér.

Škála barev, ve kterých jsou k dostání vnitřní i vnější okenní žaluzie, je tak široká, že není problém vybrat si, zda chcete volit žaluzie ve stejné barvě, jako fasádu, nebo zda dáte přednost kontrastu mezi nimi. Mějte však na paměti, že podle toho, jaké barvy zvolíte, si o vás vaši sousedi nejspíše vytvoří první dojem. Nechtějte ho tak pokazit.

A jak jste na tom vy? Dáváte přednost kontrastu, nebo raději kombinaci podobných barevných odstínů?

© 2023, Všechna práva vyhrazena, MM Žaluzie interiér Vytvořilo FEO