Jak si udržet v bytě chládek, když jsou venku tropy?

Na léto se většina z nás těší, ovšem čeho je moc, toho je příliš. Zejména pak pro lidi, kteří žijí v panelákových bytech, mohou být horké letní dny (a noci) doslova utrpením. Byt se rozpálí a je prakticky nevyvětratelný. Ovšem jak se říká, štěstí přeje připraveným. Pokud se vybavíte vhodnými doplňky a budete dodržovat určité zásady, budete mít uvnitř relativně příjemně. Počítá se každý stupeň!
 

Jak si udržet v bytě chládek, když jsou venku tropy?

Nepouštějte si do bytu slunce

Skrz okno se do bytu dostává nejvíce tepla. V tomto případě je velice důležité vhodné clonění před nebo za skleněnou výplní. Ideální variantou jsou kvalitní žaluzie nebo rolety. Během dne je nechte zatažené i za cenu, že třeba budete muset rozsvítit. Zejména pak okna na jih, do kterých svítí slunce prakticky po celý den, doporučujeme opatřit vysoce kvalitními žaluziemi. V posledních letech se opět vrací do obliby rolety, které vypadají designově opravdu krásně. Instalaci těchto zařízení doporučujeme udělat včas, ideálně ještě před létem.
 

Fólie na okno mohou poskytnout pomoc

Oblíbeným stínidlem jsou také fólie, které jednoduše nalepíte na sklo. Jistě oceníte jednoduchou „montáž“ a navíc ty opravdu kvalitní dokážou pohltit až 80 % slunečního záření. Velmi praktické jsou například na zasklené lodžie. Fungují nejen v létě, ale také v zimě. V horku chrání před slunečními paprsky, v zimě mají perfektní izolační vlastnosti.
 

Venkovní žaluzie – ty nejlepší výsledky

Vnitřní zatemnění má dnes téměř každý. Ovšem venkovní žaluzie představují v létě mnohem lepší řešení. Proč? Nejenže díky nim nepronikne sluníčko dovnitř, ale zachytí teplo ještě dříve, než se dostane k oknům. Pokud chcete chránit dům před teplem opravu důkladně, venkovní žaluzie jsou nejlepší řešení.
 

Klimatizace – ochladí, ale může být i zdraví nebezpečná

Hodně lidí si pořizuje klimatizaci, jak je tomu v jižních státech. Někteří mají pouze přenosné klimatizační jednotky, jiní si ji nechávají zabudovat centrálně do bytu. Klimatizace může byt či dům příjemně ochladit, ale je třeba opatrnosti. Neměli bychom si nastavovat příliš nízkou teplotu oproti té venkovní. Hrozí pak různá respirační onemocnění, nebo třeba angína.
 

Nejčastější chyba? Větrání!

Také máte tendenci v horku ještě otevírat okna? To je veliká chyba. Větrání se doporučuje v noci a v ranních hodinách. Poté okna důkladně zavřete a otevřete zase večer. Přes den byste si dovnitř pouštěli jen horký vzduch a to přeci nechcete! Jakmile poklesne teplota, můžete udělat příjemný průvan.  

© 2023, Všechna práva vyhrazena, MM Žaluzie interiér Vytvořilo FEO