Jak na čištění žaluzií a rolet? Pár tipů, se kterými to bude hračka

Žaluzie a rolety na oknech jsou praktické i ozdobné. Ovšem je to také místo, které přitahuje prach doslova jako magnet. A jistě s námi budete souhlasit, že čištění žaluzií není žádná legrace. Existuje mnoho způsobů, jak z žaluzií prach odstranit. Zaměřili jsme se nejen na žaluzie, ale také na rolety a zde jsou naše tipy pro inspiraci.
 

Jak na čištění žaluzií a rolet? Pár tipů, se kterými to bude hračka

Věřte Klasice. Mokrý hadr se osvědčil nejvíce

Nehledejte v omývání žaluzií žádné složitosti. Obvykle si vystačíte s vlhkým hadříkem, kterým budete jednoduše stírat jednu lamelu po druhé. Bohužel tato metoda je sice účinná, ale velice zdlouhavá. Lamely musíte čistit jednu po druhé z obou stran, což při počtu žaluzií není vůbec snadná práce. Do vody se doporučuje přidat trochu jaru na odstranění mastnoty. Zkusit můžete také obyčejný ocet.

Práci si můžete zjednodušit tím, že žaluzie stáhnete a setřete celou plochu najednou.
 

Spolehněte se na vysavač

Osvědčeným pomocníkem v domácnosti je vysavač, který můžete využít také při čištění žaluzií. Nastavte jej na nízký výkon a použijte jiný nástavec určený například na sedačky. Velmi účinně zbaví žaluzie prachu, nicméně mastnoty nikoliv.
 

Rukavice a speciální kartáče na žaluzie

Pokud si chcete ušetřit práci a nervy, je toto řešení asi nejlepší. Stačí koupit speciální rukavice, které navlhčíte a nasadíte na ruce. Jednoduše jimi setřete žaluzie. Zakoupit můžete také kartáče přímo určené na čištění žaluzií. Nejsou drahé a jsou efektivní.
 

Moderní metoda – ultrazvukové čističky

Pokud si chcete ušetřit práci úplně a nevadí vám poněkud vyšší investice, můžete zkusit ultrazvukovou čističku. Tyto přístroje zatím nejsou příliš známé, nicméně jsou velice účinné. V porovnání s ručním mytím je čištění velice rychlé a žaluzie budou zářit novotou. Ultrazvuková čistička je dokonale zbaví nečistot i mastnoty.
 

Údržba a čištění látkových okenních rolet

Jestliže vlastníte doma rolety, je třeba zvolit trochu jiný způsob údržby. V tomto případě doporučujeme informovat se přímo u výrobce a zjistit, z jakého materiálu byla roleta vyrobena. Rolety jsou obvykle vyrobeny z jemného materiálu a tomu je třeba přizpůsobit údržbu. K čištění je nejvhodnější suchý hadřík případně lehce navlhčená utěrka z mikrovlákna. Pokud jsou rolety jen zaprášené, stačí je vysát vysavačem opět na nižší výkon a speciálním nástavcem. 

© 2023, Všechna práva vyhrazena, MM Žaluzie interiér Vytvořilo FEO