Jak na čištění a údržbu markýzy

Vzpomínáte na ty krásné teplé dny, kdy jste si užívali venkovní posezení a markýza vás chránila před sluncem nebo občasnými pár kapkami deště? Počasí ale dává markýze pořádně zabrat. Aby vám dobře sloužila po dlouhou dobu, musíte jí dopřát kvalitní údržbu a čas od času ji pečlivě vyčistit. Poradíme vám, jak to provést správně a co nejúčiněji.

Jak na čištění a údržbu markýzy

Markýzu nenechávejte soustavně dlouho vysunutou. Není vyrobená pro to, aby jste ji na jaře vysunuli a znovu ji zasunuli na konci podzimu. To nebude svědčit ani látce, ani zasouvacímu nechanismu. Vysouvejte ji, když potřebujete a když nejste doma, nenechávejte ji vysunutou. Stejně tak, pokud odjíždíte třeba na dovolenou, markýzu stáhnětě, ať nedojde k jejímu poškození při extrémním počasí.

Markýzu zasouvejte vždy suchou. Ve srolovaném stavu látka nemá šanci dobře vyschnout a hrozí, že látka chytne plíseň. Odstranění plísně z látky je nesrovnatelně dražší a složitější než si pohlídat, zda je látka při zasouvání suchá.

Většina potahových látek je vyrobena ze speciálních materiálů, které jsou odolnější proti vodě i nečistotám, ale i přesto počítejte s tím, že se potah během sezóny ušpiní. Nejefektivnější způsob čištění je za sucha a tvrdým kartáčem. Pro odstranění mastných skvrn je zase nejlepší mýdlová voda. Nikdy k čištění nevyužívejte chemické čistící prostředky. Látky jsou speciálně impregnované, aby odpuzovaly vodu a chemickými přípravky můžete tyto membrány porušit.

U kloubové markýzy nezapomínejte ani na údržbu vysouvací konstrukce a kloubů. Pravidelně ji umývejte mýdlovou vodou. Klouby a ohyby nezapomínejte čas od času naolejovat, aby bylo vysouvání tiché a plynulé.

Pokud budete při údržbě markýzy dodržovat těchto několik základních pravidel, čeká ji dlouhý život a vy si s ní užijete ještě spoustu krásných dnů a večerů.  

© 2023, Všechna práva vyhrazena, MM Žaluzie interiér Vytvořilo FEO