Garnýže jako součást moderního bydlení

Když se řekne garnýž, velkému množství lidí se vybaví něco archaického, minulého, historického, zkrátka něco, co do moderního bydlení příliš nezapadá. Také ve většině panelových domů, aspoň při pohledu zvenčí, pozorujeme výraznou převahu žaluzií, u rodinných domů potom velmi často také rolety. Byla by však chybou říci, že garnýže do moderního bytu a domu nepatří, protože mají mnoho předností, kterých u rolet a žaluzií jen těžko docílíte. 

Garnýže jako součást moderního bydlení

Hlavní předností garnýží a je jejich dekorační funkce. Garnýže v člověku evokují něco zámeckého, honosného a elegantního. Pokud jsou garnýže zvoleny jako doplněk jinak moderní domácnosti plné prostoru a odkládacích ploch, může to vyvolat zajímavý efekt promyšlenosti a rozhodně to nebude působit nevhodně. Přestože tyto prvky by teoreticky k sobě pasovat neměly, jsou garnýže do moderně vybavených bytů a domů velmi vhodným doplňkem.

A to nemluvíme jen o typických garnýžích dřevěných nebo kovových, v současné době se dá pořídit i velmi elegantní mix dřevo-kovových garnýží, které působí moderním dojmem a obzvláště v rodinném domku vyniknou svou reprezentativností.

Pokud hovoříme o záporech garnýží, jedná se o určitě omezení soukromí oproti klasickým roletám a žaluziím. Vychází to z principu fungování garnýží, které se roztahují do stran a v případě jejich rozevření není v okně ani na něm žádná zábrana (jako třeba u žaluzií), která by bránila lidem vidět zvenčí do domácnosti.

Dříve se také objevoval názor, že často mohutné záclony omezují prostor v bytě či domě. Tehdy to skutečně mohl být relevantní argument, ale v dnešní době se dá vybírat ze široké škály látek a materiálů, které nejsou tak masivní ani těžké a naopak hezky provzdušní domácnost.

Pokud vám nevadí drobná ztráta soukromí, jsou garnýže možná právě pro vás ideální. Je třeba si uvědomit, že i žaluzie a rolety mají své zápory a v domácnosti budou rozhodně elegantněji a reprezentativněji vypadat moderní garnýže. 

© 2023, Všechna práva vyhrazena, MM Žaluzie interiér Vytvořilo FEO